JOHN PATTESON COBBOLD

 

Mayor 1867 – 1868.

 

Member of the Conservative Party.

A member of the established church – Church of England.

John was a Freeman of the Borough by right of birth, and enrolled as such on the 26th July 1852.

Born: 12th July 1831, Ipswich.

Baptised: 7th August 1831, St. Mary at the Tower Church, Ipswich.

 

CENSUS

 

1871   Cliff House, Cliff Lane, St. Clement’s, Ipswich.

 

John was 39 years old, a Magistrate, Banker, Land Owner and Brewer employing 45 men. He was married and head of the household.

Adela, 33.

John, 10.

Margaret, 4.

Olive, 2 months.

1 nurse.

1 cook.

1 housemaid.

1 under housemaid.

1 footman.

 

SOURCES:

Image courtesy of Mr. A. Gilbert – Ipswich Borough Council.

error: Content is protected !!